Jak pověsit hamaku? Návod pro muže

Jak pověsit hamaku?

Vzdálenost stromů

Hamaka se nejlépe věsí mezi dva kmeny stromů vzdálených alespoň 4-6 metrů od sebe. Kmeny zkontrolujeme, zda nejsou suché nebo napadené lýkožroutem.  Kotvící šňůry jsou dostatečně dlouhé, aby bylo možné je obhodit kolem kmene ve stejné výšce a protáhnout skrz oko. Na volném konci si vybereme očko, do kterého hamaku pomocí karabiny připevníme. Nejlépe napnutá hamaka je oranžová s růžovou.

Správné napnutí

Ať máte modrou nebo jinak barevnou hamaku, měla by viset pod úhlem 30°. Znázorněno na obrázku. Látka je tedy spíše volně prověšená než napnutá. Každému vyhovuje trošku jiné napnutí, určitě vyzkoušejte více poloh. Čím více je hamaka volná, tím bych řekla, že si můžete udělat větší pohodlí. V napnuté hamace jsou lemy velmi pevné a nedovolí vám spát asymetricky. Vaše tělo bude prohnuté jako banán a po delší době to bude nepohodlné.

Poloha v hamace

Bearbeds hamaky jsou ušité z obdélníků. Nejpohodlnější poloha, dle mě, je ležet jakoby z pravého rohu do protilehlého levého rohu. Hlava, trup i nohy jsou v jedné rovině. Pak si stačí vzít spacák, malý polštářek pod hlavu a můžete začít bivakovat. V chladnějším obojí je možná spát v hamace na karimatce. Kdo by chtěl spát v mrazu, doporučuji si pořídit underquilt. Jedná se o vložku těsně pod hamanou, která udržuje záda teple. Péřové spacáky a spacáky z dutých vláken se během noci slehnou a nehřejí.

Správná délka

Závěsná síť, jak také někdo hamaku nazývá, by měla být vždy delší než osoba v ní ležící alespoň o 50 cm. Mé hamaky šiju standartně třímetrové, ale pokud byste měli zájem o delší, lze to upravit na vaší velikost. Co se týče šířky hamaly, neměla by být moc úzká. Zvolila jsem šíři 150 cm, která nám i dětem vyhovuje nejvíc.

Spaní v hamace

Náš nejdelší čas strávený v hamace bylo 14 dní na dovolené. Jednu až tři noci trvá než si vaše tělo zvykne na levitující se houpání. Velkou výhodou hamaky před stanem, vidím v rychlosti postavení. Při troše praxe ji zvládnete postavit do 5 min a můžete jít spát. Nemusíte prohledat hektar lesa, abyste našli metr na metr rovného místa. Jedinou nevýhodu vidím v nutnosti dvou vztyčených bodů, kam by se dala síť pověsit. Určitě je dobré s sebou vozit nějakou celtu proti ranní rose nebo mírnému dešti.

Zavěšení v místnosti

V našem domě máme pověšené tři hamaky, visí za kovová oka, která jsou do zdi zakotvená tekutými hřebíky. Velmi záleží na materiálu, do kterého se chystáte síť upevnit. Není na odpočinek v houpací síti po těžkém dni. Můj manžel i děti tam chodí pravidelně odpočívat.